SON DAKİKA


YSK ‘dan 23 Haziran Seçimleri ile İlgili Açıklama

Bu haber 10 Mayıs 2019 - 23:14 'de eklendi ve 316 kez görüntülendi.

23 Haziran tarihinde yapılacak olan İstanbul Büyük Belediye Başkanlığı seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) usul ve esasları açıkladı. Yenilenecek olan İstanbul seçimleri ile ilgili YSK kararına göre, 31 Mart 2019’da yapılan seçimlerde kesinleşmiş olan sandık seçmen listeleriyle yeni bir güncelleme olmadan bu seçimde de kullanılacak. Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacaktır.

YSK bugün vermiş olduğu kararında, 2972 sayılı kanununun 25’inci maddesi 2’nci fıkrasında’’ Bir seçim çevresinde yapılan seçimin, seçim işlemleri sebebi ile iptaline karar verildiği takdirde, o seçim çevresinde yeniden seçim yapılır. İl seçim kurulu, seçimin iptaline dair kararı ilan ettiği gibi kararın kesinleşmesini müteakip o çevrede seçim yapılacağını da derhal ilan eder ’’kararı bildirildi. 6 Mayıs tarihinde YSK’nın vermiş olduğu kararı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının seçimi için iptal kararı hatırlatıldı.

Aday Tespiti Yeniden Yapılmayacak

23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için verilen karar neticesinde usul ve esaslar şöyledir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde, seçime katılabilecek siyasi partilerin yeniden tespit ve ilan edilmesine gerek bulunmayacak.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçime katılmış olan siyasi partiler bu seçime de katılabilecek. Seçim için oy verme günü 23 Haziran 2019 Pazar günü olacak.

31 Mart 2019 Pazar günü yapılan seçime bağımsız aday olarak katılanlar bu seçime de katılabilecek. Yeniden bağımsız adaylık başvurusu kabul edilemeyecek.

Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçim için uygulanan esaslar aynen uygulanacak.

Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak. Ancak; ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar, İstanbul İl Seçim Kurulunun belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş olan sandık seçmen listeleri, yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimden sonra ortaya çıkan 298 sayılı Kanunun 7. ve 8. maddeleri kapsamındaki seçmenlerin seçmen kütüğündeki kayıtlarına ‘oy kullanamaz’ şerhi düşülecek.

İstanbul’da yapılacak olan yenileme seçimlerinde seçmen kütükleri üzerinde değişiklik yapılamayacağından dolayı YSK ’nın 26 Şubat 2018 tarihli, 2018/1133 sayılı kararındaki esaslar uyarınca ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü olanlardan, yerleşim yeri adresi İstanbul dışı olan veya ceza infaz kurumunu birinci adres olarak bildirenlerin seçmen listelerindeki kayıtlarına ‘oy kullanamaz’ şerhi düşülecek.

Sandık Kurulu Başkanları Kamu Görevlilerinden Belirlenecek

Seçimlerde görevlendirilecek sandık kurulu başkanlarının, 298 sayılı Kanunun 22’nci maddesine göre kamu görevlilerinden belirlenmesi zorunlu olduğundan; 298 sayılı Kanunun 26’ncı maddesinde belirtilenler hariç olmak üzere mutlaka mülki amirce gönderilen listedeki kamu görevlileri arasından belirlenecek.

Seçimlerde görevlendirilecek bir asıl bir yedek sandık kurulu üyesi de, 298 sayılı Kanunun 23’üncü maddesinin değişik 6’ncı fıkrasına göre öncelikle kamu görevlilerinden belirlenmesi zorunlu olduğundan; 298 sayılı Kanunun 26’ncı maddesinde belirtilenler hariç olmak üzere mülki amirce gönderilen listedeki kamu görevlileri arasından belirlenecek. Bu usule göre belirlenenlerden mazereti uygun görülen olduğu takdirde, yerlerine yine mülki amirce gönderilen listedeki kamu görevlileri arasından görevlendirme yapılacak. Bu şekilde belirlenen sandık kurulu başkan ve üyelerinin listesi, seçime katılacakları ilan olunan siyasi partilere talepleri halinde verilecek.

23 Mayıs Tarihinde Propaganda Başlayacak

23 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan seçimde kullanılacak sandık seçmen listeleri ve her bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısı 31 Mart seçimi ile aynı olacak.

İstanbul’da gerçekleştirilecek yenileme seçimlerinde seçime katılma yeterliliği tespit ve ilan edilen siyasi partilerin müşahit bulundurma hakları olacak.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimde sandık kurullarına üye veren partiler, İstanbul ilinde gerçekleştirilecek yenileme seçimlerinde de sandık kurullarına üye verebilecek.

Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar oy verme gününden önce 23 Mayıs 2019 Perşembe gününden itibaren, kendilerini tanıtıcı poster, parti bayrağı, ilan, pankart veya afiş gibi malzemeleri yapıştırmak amacıyla o seçim çevresi içerisinde, belediyelerce doğrudan kullanılan ve ilçe seçim kurullarınca belirlenen sabit ilan ve reklam yerlerinden süresi, sayısı ve ücreti eşit olmak şartıyla yararlanabilecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok


YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.