SON DAKİKA


Özel Okulda Çocuk Okutmak Hayaldi Gerçek Oldu

Bu haber 01 Aralık 2017 - 13:47 'de eklendi ve 557 kez görüntülendi.

Türkiye’de artık özel okulda çocuk okutmanın hayali gerçek oldu.

8 binden fazla özel okullarda 1.2 milyona yakın öğrenci eğitim görmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye’nin özel okul fiyat analizini ilk kez çıkardı. 2000’li yıllara kadar Türkiye’de özel okullara sadece en zengin ailelerin %1’in çocuklarını gönderebilirdi. 2014’te devletin başlattığı teşvikler ile her gelir kesimden aileler de ulaşabildi. 10 bin lira ile 100 bin lira arasında değişim gösteren 8 binden fazla öğrenci, okulda her yaş grubundan toplamda 1.2 milyondan fazla eğitim alıyor. Hükümet, 2014’te başlayan başarılı ve dar gelirli ailelerin çocuklarına özel okulda teşvik programı, artık işçi ile memur aileler bile çocuklarını özel okulda okutma imkanı buldu.

Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, “Türkiye’de yakın geçmişte özel okullara elit dediğimiz yüzde 1’lik zengin ve varlıklı aileler çocuklarını gönderebilirlerdi. Özel okul, orta gelirli aileler için bile hayaldi, lükstü. Hükümetimizin, 2014 yılında başlattığı özel okullara teşvik programı sayesinde öğrenci sayımız yüzde 100’den fazla artarak 1 milyon 200 binleri aştı. Şimdi ülkemizdeki öğrencilerimizin yaklaşık yüzde 8’i özel okullardan yararlanıyor. Bu oranı 2023’e kadar yüzde 15’e çıkaracağız” diye açıklamada bulundu. Özel okullara teşvikin, eğitimde rekabet ile çeşitliliği getirmek olduğunu vurguladı. Şamlıoğlu, “Devlet okullarının yanında, özel okullar devletin yükünü aldığı gibi eğitimde çeşitlilik ve kaliteyi artırıyor. Sadece özel okullar kendi aralarında değil devlet okullarıyla kurulan farklı ilişkilerle güçlü bir etkileşim ve yeni etkileşimler oluşuyor. Böylelikle günümüz becerilerinin ötesinde yeni kabiliyetlerin de gelişmesine imkan sağlanmış oluyor” dedi. Yıllardır sadece belirli bir aile grubuna sunulan özel okulculuğun, Anadolu’nun her yerinde, her ekonomik ve sosyal gruptan ailelerin çocuğuna açıldığını belirten Şamlıoğlu, “Eski Türkiye’de nasıl uçakla seyahat lüks olarak görülürdü şimdi herkes ulaşabiliyorsa, eğitimde de özel okul artık bir lüks değil. Birçok veli, nitelik ve nicelik olarak gelişen özel okulculuk sayesinde yıllık 10-15 bin TL’lik bütçeyle bile çocuğunu özel okulda okutabilme imkânına sahip oldu” açıklamalarında bulundu.

İşte Türkiye’deki özel okulların 2017-2018 eğitim ve öğretim dönemi için öğrenci başına ise ücret analizleri;
Türkiye’de 4 bin 550 özel okulun, yıllık ücret 15 bin TL ve altında belirlendi. Teşviklerle birlikte aileler için butik özel okullar devreye girdi. Bu okulları daha çok lise öğrencileri tercih etti. Raporlarda ise, 15-25 bin TL arasında ücretle eğitim veren sadece 2 bin 405 okulu aileler, çocukların ilkokul ile ortaokul seviyesinde tercih etti. 25-50 bin TL arasında okulların sayısı yıllık ücreti bin 4 olarak belirlendi. Bu okulları genellikle velilerin anaokulu seviyesinde tercih ettikleri ve ilkokul, ortaokul ve lise için ortalama yoğunlukta tercih ettikleri görülmektedir. Yıllık ücreti adeta dudak uçuklatan 50 bin ve üstü okulların sayısı ise 41 olarak belirlendi. Ancak bu okullara giden öğrencilerin sayısı yüzde ise 1’in bile altında kalıyordu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok


YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.