SON DAKİKA


İlkokulda Teknoloji Eğitimi Nasıl Olur

Bu haber 23 Mart 2019 - 4:18 'de eklendi ve 627 kez görüntülendi.

Çağımızda teknolojinin hızla büyümesi ve kullanımının artması her alanı doğrudan etkilemektedir. Bu alanların başında ise ilkokulda teknoloji eğitimi ve öğretim kurumları gelmektedir. Teknolojiyi eğitim araçlarında nasıl kullanılması çocukların eğitimi süresince bilgiye daha hızlı ulaşması ve görsellik barındırması öğrenme açısından yararlı olacağı yadsınamaz. Görselliğin öğrenciler üzerinde daha eğlenceli hale getirdiğini ve bilgiyi almanın zevkli bir öğrenme sürecine dönüşmesini sağlamaktadır.

Teknolojinin her ne kadar olumlu yanları olsa da bir o kadar da olumsuz yanları vardır. İlkokul öğrencilerinin teknoloji kullanımı ile ilgili ilk olarak eğitim verilmesi gereklidir. Teknolojinin birçok zarar veren yönleri öğrencileri açık tehdit hale getirmektedir. Hem aile hem de okul ortamında öğrencilere elverişli şartlar oluşturulması, eğitimlerin verilmesi son derece önemlidir. Bu bağlamda öğrenciler teknolojiyi daha doğru, daha bilinçli kullanmayı öğrenmesi nitelik açısından ileri yaşlar için de kazanımlar sağlayacaktır. Yaşamlarının tüm dönemlerinde teknolojinin olacağını ve gereklilik hale geleceğini açıklayarak teknolojik kabiliyetlerini geliştirmeleri gerekmektedir.

Eğitim Teknolojisinin Yararları

Teknolojiyi kullanabilme ve öğrencilere içeriğini aktarabilme öğretmenlere büyük bir sorumluluk getirmesine rağmen iş yükünü azalttığı söylenebilir. Akıllı beyaz tahtalar eğitim teknolojisinin ilk kullandığı örneklerdendir. İşlenilen dersle ilgili daha farklı kaynaklara erişebilmek daha kolay hale getirebilmekte ve öğrenmek için farklı farklı etkinlikler, oyunlar sunan teknoloji eğitimi öğrencilere güzel bir imkan vermektedir. Bu nedenle teknolojinin eğitimde kullanılması öğretmenlere kolaylık sağlamaktadır. Öğrencilerin dersi anlama tarzları farklı olabilmektedir. Kimi öğrenciler direkt öğretmeden aldığı bilgiyle doyumu sağlarken kimi öğrenciler de bu bilgiyi görsel materyallerle sağlamaktadır. Bu bağlamda teknolojinin gelmesi farklı öğrenme yöntemlerini de ortaya çıkartarak öğrencilere seçenekler sunmak, öğrencinin hangi dersi hangi yöntemle daha iyi öğrendiğini belirlemek için fırsat sunmaktadır. İlkokulda teknoloji eğitimi öğrenilmesi ve kullanılması öğrencilerin zihinsel akıl yürütme, yaratıcılığını ve problem çözme becerilerini geliştirebilme olanağı sağlar.

Teknolojiyi Kullanmada Yeterli Miyiz?

Her ne kadar teknolojinin öneminden ve yararlarından bahsediyorsak da Türkiye’nin halen bazı yerlerinde ve bazı okullarında teknolojinin eğitim açısından kullanımı eşit değildir. Bunun birçok nedeni vardır. Ancak etkili nedenlerinden biri erişilemezlik ikincisi ise öğretmenlerin teknoloji kullanım yetersizliğidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok


YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.